Nowy Ład w prawie budowlanym. Co nowego?
Projekty ustaw w ramach Polski Ład przewidują szereg zmian w prawie budowlanym. Według planów bez pozwolenia będzie wolno budować małe domy modułowe oraz z prefabrykatów. Dodatkowo na zgłoszenie będzie można budować do 70 mkw.
W przypadku gdy teren nie będzie objęty miejscowym planem trzeba będzie uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, ale po przeprowadzeniu uproszczonej analizy urbanistycznej. Termin na wydanie warunków wynosić będzie 21 dni. Uproszczenie w procedurze zgłoszenia budowy ma polegać będzie na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do dokonanego przez Inwestora zgłoszenia takiej budowy, czyli można będzie budować po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej zgłoszenia.
Zgodnie z propozycją Nowego Ładu w zakresie domów o powierzchni zabudowy do 70 m2 obowiązuje następujące założenia:
- Dom ma być budowany na własne cele mieszkaniowe,
- Budynek mieszkalny jednorodzinny może mieć do dwóch kondygnacji.
- Ilość domów na działce nie może być większa niż 1 na każde 1000 m2 działki.
Co ważne, obszar oddziaływania domu musi w całości mieścić się na działce, na której dom będzie stawiany. Inwestor nie będzie musiał w przypadku ww. domów posiadać kierownika budowy, ani prowadzić dziennika budowy. Będzie musiał natomiast złożyć oświadczenie, że m.in.:
- budynek buduje na własne potrzeby mieszkaniowe,
- przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy,
- dokumentacja dołączona do zgłoszenia jest kompletna.
Przedmiotem zgłoszenia, do którego trzeba dołączyć trzeba będzie projekt budowlany, ma być budynek o powierzchni zabudowy do 70 m² z poddaszem, o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 90 m².
Domki letniskowe
Polski Ład planuje także zmianę w zakresie powierzchni zabudowy wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej, rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku (domki letniskowe) z obecnych 35 m² do 70 m². W przypadku domków letniskowych wprowadzone będą zasady, aby rozpiętość elementów konstrukcyjnych w takich obiektach nie wynosiła więcej niż 6 m, a wysięg wsporników był ograniczony do 2 m.
Autor: Mec. Ewelina Ładyga-Buczko
Potrzebujesz wsparcia bądź porady prawnej w tym zakresie?
Skontaktuj się ze mną i przedstaw swój problem