Sądź się w swoim mieście! – to dla Ciebie korzyść!
Składanie pozwów o zapłatę w miejscu prowadzenia działalności jest korzystniejsze dla Ciebie, ponieważ oszczędza Twój czas i pieniądze (mniejsza ilość czasu na obieg korespondencji czy dojazdy oraz brak konieczności ponoszenia kosztów na dojazdy i nieraz noclegi Twoje i/lub pełnomocnika).
Niestety przepisy procedury cywilnej po jej nowelizacji z listopada 2019 r. nie są już tak łaskawe dla przedsiębiorców jak kiedyś, ale i tak można zapewnić sobie sądzenie się w „swoim” mieście. Poniżej przedstawię Ci w skrócie jak to zrobić.
Odpowiedni zapis w umowie
Art. 46 KPC daje możliwość stronom wyboru sądu, który będzie rozpatrywał spory związane właśnie z tą umową. Art. 46 KPC:
1. Strony mogą umówić się na piśmie o poddanie sądowi pierwszej instancji, który według ustawy nie jest miejscowo właściwy, sporu już wynikłego lub sporów mogących w przyszłości wyniknąć z oznaczonego stosunku prawnego. Sąd ten będzie wówczas wyłącznie właściwy, jeżeli strony nie postanowiły inaczej lub jeżeli powód nie złożył pozwu w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Strony mogą również ograniczyć umową pisemną prawo wyboru powoda pomiędzy kilku sądami właściwymi dla takich sporów.
2. Strony nie mogą jednak zmieniać właściwości wyłącznej.
Czyli podpisując umowę z kontrahentem zamieść w niej klauzulę, jak np. ta poniżej:
Wszelkie spory związane z realizacją Umowy Strony poddają pod rozstrzygnięcie sądowi powszechnemu rzeczowo właściwemu w Krakowie.
Uwaga! Pamiętaj, że umowa musi mieć formę pisemną!
Posiadanie weksla
Posiadanie ważnego i skutecznego weksla niesie dla wierzyciela szereg korzyści: mniejsza opłata sądowa (1/4 normalnej), sąd musi wydać nakaz zapłaty z weksla, nakaz zapłaty z weksla umożliwia złożenie do Komornika wniosku o zabezpieczenie roszczenia.
Dodatkowo zgodnie z art. 371 KPC pozew z weksla lub czeku można wytoczyć przed sąd miejsca płatności.
Zatem wskazując w wekslu jako miejsce płatności Kraków, zapewnisz sobie właściwość sądu krakowskiego.
Oświadczenie o uznaniu długu
Podpisanie przez dłużnika uznania długu jest dla Ciebie istotne bo jest dowodem na istnienie zobowiązania, przerywa proces przedawnienia, umożliwia złożenie do Komornika wniosku o zabezpieczenie roszczenia i oszczędza Twoje pieniądze podczas windykacji sądowej – mniejsza opłata sądowa (1/4 normalnej).
W uznaniu długu zamieść klauzulę, jak np. poniżej:
Wszelkie spory związane z zawartymi między Stronami umowami
Strony poddają pod rozstrzygnięcie sądowi powszechnemu rzeczowo właściwemu
w Krakowie, na do dłużnik wyraża zgodę
Na podpisanym przez dłużnika ww. oświadczeniu o uznaniu długu w przypadku sporządzania pozwu o zapłatę umieść swój czytelny podpis wraz z pieczątkami firmowymi i umowa z art. 46 KPC (pkt 1 powyżej) gotowa.
Pamiętaj, aby w pozwie krótko uzasadnić Twój wybór Sądu czyli powołać się albo na zapis w umowie, albo na odpowiedni przepis procedury cywilnej.
Współautorzy: Radca Prawny Ewelina Ładyga-Buczko, Radca Prawny Jolanta Tokarska
Potrzebujesz wsparcia bądź porady prawnej w tym zakresie?
Skontaktuj się ze mną i przedstaw swój problem