Umowie o stworzenie strony internetowej – co jest ważne?
Będąc przedsiębiorcą warto rozważyć posiadanie własnej strony internetowej. Pozwala ona na przedstawienie potencjalnym klientom Twojej oferty oraz budowanie Twojej marki. Powierzając stworzenie strony internetowej profesjonalistom warto się zabezpieczyć i odpowiednio skonstruować umowę o stworzenie takiej strony.
W umowie tej Wykonawca zobowiązuje się wykonać dla Ciebie stronę internetową, która ma zostać umieszczona pod określonym adresem domeny oraz przenieść na Ciebie – co jest bardzo istotne – autorskie prawa majątkowe do ostatecznych, odebranych wersji projektu graficznego strony internetowej.
W takiej umowie warto zabezpieczyć domenę i hosting: domenę czyli nazwę wpisywaną w adresie www oraz sam gotowy produkt czyli stronę i serwer na którym będzie umieszczona.
Przeniesienie praw autorskich
Pamiętaj, że musisz pozyskać tytuł prawny do strony internetowej. Należy w sposób bardzo dokładny wymienić w umowie pola eksploatacji dotyczące praw autorskich, oraz umieścić zapisy zawierające zgodę Wykonawcy na modyfikacje dokonywane w obrębie strony WWW przez Ciebie. Pamiętaj, że prawa autorskie mogą objąć zarówno projekt graficzny, jak i kod źródłowy. Musisz uregulować te kwestie osobno.
Wynagrodzenie:
Pamiętaj aby wynagrodzenie obejmowało przeniesienie autorskich praw majątkowych do projektu graficznego oraz prawo do korzystania przez Ciebie z praw zależnych. Terminy zapłaty wynagrodzenia winny zostać określone jak najkorzystniej dla Ciebie a więc po dokonanym odbiorze strony internetowej.
Termin wykonania wraz z sankcjami dla Wykonawcy za opóźnienie w pracach:
Skutecznymi sankcjami są kary umowne za opóźnienie w wykonaniu strony naliczane za każdy dzień opóźnienia.
Zasady odbioru:
Warto w umowie określić czy odbiory mają charakter odbiorów jakościowych (gdzie produkty danych etapów mają spełniać określone parametry) czy ilościowych (gdzie bada się wyłącznie ich wykonanie przez daną liczbę MD/MH bez szczegółowego testowania) czy wynagrodzenie Wykonawcy jest uzależnione od dokonanego przez Ciebie odbioru; kiedy może dojść do przesunięcia odbioru
Poprawki:
Dobrze było wskazać kiedy i w jakich terminach oraz ile razy możesz zgłaszać poprawki do przedstawionych projektów graficznych strony i jej funkcjonalności. Zasady wypowiedzenia lub odstąpienia od umowy ze wskazaniem przyczyn i terminów.
W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Autor: Mec. Ewelina Ładyga-Buczko
Potrzebujesz wsparcia bądź porady prawnej w tym zakresie?
Skontaktuj się ze mną i przedstaw swój problem